OKB için rTMS tedavisi (obsesif kompulsif bozukluk)

Danışman Psikiyatrist ve South West London ve St George’s NHS Mental Health Trust Kıdemli Öğretim Görevlisi Dr. Lynne Drummond, TMS, Transkranial Manyetik Stimülasyon ve ilk araştırmasının OKB için yararlı bir tedavi olup olmayacağını ileri sürüp önermeyeceğini açıklıyor. OKB’si nedeniyle tedavi gören Harry, rTMS ile deneyimlerini rTMS International’da paylaşıyor.

OKB için rTMS

Dr. Lynne Drummond: “Yeni ve yeni bir olasılık TMS’nin kullanılmasıdır. Bu, kafatasının dışına güçlü mıknatısların uygulanmasını içerir. Bunları uygun şekilde yönlendirerek, beynin belirli bölgelerindeki aktiviteyi geçici olarak azaltmak mümkündür. Genellikle bu, düzenli olarak tekrarlanır. Düzenli TMS’nin şiddetli migren ve ayrıca depresyonu olan bazı kişilerin tedavisinde faydalı olduğu gösterilmiştir. Depresyon için TMS, altı haftaya kadar bir süre boyunca günlük olarak uygulanır.

TMS’nin, diğer tedavilere yanıt vermeyen OKB’li kişilerde semptomları iyileştirebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Ancak, bu tedaviye birçok farklı yaklaşım vardır. OKB için beyinde daha derine nüfuz etmek için kullanılan mıknatıs türlerinin daha güçlü olması gerektiğine dair bazı kanıtlar olabilir. Ayrıca, tedavilerin düzenli olarak tekrarlanması gerekir, ancak kalıcı bir fayda sağlamak için bunun ne kadar tekrarlanması gerektiği belirsizdir.

OKB ve depresyon arasındaki farklardan biri, depresyon nöbetlerinin genellikle belirli bir süre sürmesi ve iyi kalma dönemleri ile serpiştirilmesidir. Bununla birlikte, OKB, her zaman olmamakla birlikte, genellikle tutarlı ve sürekli bir durumdur. Bu nedenle, daha kısa bir tedavi süresi kullanılırsa sorun olabilir. Sadece etkililiğini değil, aynı zamanda OKB’si olan kişilere TMS’yi en iyi şekilde ulaştırmanın yolunu da incelemek için yeni araştırmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca, TMS’nin ERP’nin psikolojik yaklaşımıyla birleşimi daha fazla çalışmaya değer. ”

OKB için rTMS deneyimi

Harry: “İki yıllık acı çekmenin ardından 2012’de OKB teşhisi kondu. Çocukken takıntılı düşünceler ve davranışlar sergilediğimi hatırlıyorum, ancak bu durum yirmili yaşlarımın başına gelene kadar tam olarak gelişmedi. OKB’m, kendime ve bana (çok) yakın olanlara zarar verme ile ilgili müdahaleci düşüncelerle kendini gösterir.

Geçtiğimiz yedi yıl içinde, farklı tıp uzmanlarıyla çeşitli farklı düzeylerde dört başarısız terapi girişiminde bulundum. 200mf Lustral alıyordum, bu semptomlarımı azalttı, ancak yan etkiler günlük hayatımı önemli ölçüde etkiledi. Bu noktada yaşam kalitem son derece zayıftı ve dürüst olmak gerekirse oldukça sefil bir durumdaydı.

Alternatif tedavilerin internetine göz attıktan sonra rTMS (tekrarlayan Transkraniyal Manyetik Stimülasyon) ile karşılaştım. İlk araştırmalardan sonra, tedavinin Hollanda’da daha ucuz olduğunu ve bu noktada kesinlikle kaybedecek hiçbir şeyim olmadığını öğrendim.

Beklendiği gibi, tedaviye katılmak konusunda gergindim. İlk konsültasyondan, endişemi gideren bir EEG’den sonra tedaviye başladım. ”

Tedavi, tedavi yatağında sırt üstü yatmayı içerir. Ve hareketli bir kol üzerindeki elektromanyetik bobin başınıza dayanıyor. Her seanstan önce, bobinin her seferinde aynı yere yerleştirildiğinden emin olmak için başınız işaretlenir. Manyetik darbeler bobin üzerinden verilir. Tedavinin kendisi ilk başta biraz rahatsızlık verir, ancak birkaç dakika sonra hafif bir tahrişe dönüşür. İlk başta zıplamanızı sağlar, ancak yalnızca alışılmadık duyguya alışana kadar. Tedavinin ilk dakikasında klik, yüz kaslarınız hafifçe gerilmiş gibi gözünüzü kapatmanızı sağlar.

Seanslar ilerledikçe daha rahatladım ve sonunda seanslar boyunca danışmanımla gülüp şakalaşmaya başladım. İlk 20 seanstan sonra İngiltere’ye döndüm ve ilaçlarımı hemen azalttım. Bu son derece zor bir görevdi, ancak buna bağlı kaldıktan ve altı hafta içinde kademeli olarak azalttıktan sonra birkaç kez ilaç tedavisini bıraktım ve bunların hepsi başarısız oldu. Tedavi görmenin, ilaçlarımdan başarılı bir şekilde kurtulma şansımı önemli ölçüde artırdığını hissediyorum. Tıp uzmanlarıyla hemfikir olduğum için bu benim kişisel hedefimdi. Devam etmeme semptomlarım yaklaşık üç ay sonra azaldı. Daha sonra 10 seans daha geri döndüm.

“Tedavinin herkesi farklı şekilde etkilediğinden eminim.”

Tedavinin farklı şekilde kesintiye uğradığını hissediyorum. Tedavinin alışılmış düşünme kalıplarımı kesintiye uğrattığını ve farklı düşünmeme ve geleneksel, takıntılı düşüncelerimden uzaklaşmama izin verdiğini hissediyorum. Tedavinin birincil yararı, uyku yeteneğimin artmasıydı. Tedaviden önce gecede iki – dört saat uyuyordum. Odaklanma ve konsantre olma becerim de gelişti. Tedavinin yaşam kalitemi önemli ölçüde artırdığını hissediyorum.

Tedavinin kendisi sihirli bir cevap değil, ancak beynimin geleneksel düşünce kalıplarımdan uzaklaşmasına izin verdi ve uyku, konsantrasyon, odaklanma, diyet ve sabır dahil olmak üzere hayatımın diğer yönlerini geliştirmeme izin verdi. Hala çok erken günler, ancak tedavimin başarılı olduğunu hissediyorum. Bram Wernsen’e ve rTMS International’daki herkese çok teşekkürler. Tedavimi tamamlamak için gelecek yıl daha fazla seans yapmayı planlıyorum.

Kaynak: Alternatif Tedavi Araştırmaları bülteni